Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  4. Týždeň
1. Trimester - 4. Týždeň (1. Mesiac). Hm, čakáme, čakáme a ona nechodí. Žeby áno? Ale nie, veď sme vtedy?? Či áno? Asi áno. Kde je tá menštruácia? Som tehotná? Ešte počkáme veď som ju mala dostať len včera. Či predvčerom? Kde mám ten kalendár?.


No ale keďže ste na stránkach o tehotenstve, vieme že áno. Ste v 4 týždni tehotenstva, uplynulo len okolo 14 dní od oplodnenia, ale Váš plod sa už nazýva embryo. Je veľmi maličké, asi také veľké ako špendlíková hlavička. Embryo už má rozoznateľnú hlavičku, nervový systém, telo a začínajú sa vytvárať končatiny. Na konci 4 týždňa začína búchať srdiečko.

V tomto momente sa vo Vašom tele odohrávajú veľké zmeny, napriek tomu si ešte nemusíte uvedomovať, že ste tehotná. Podozrenie nastáva až s neprichádzajúcou menštruáciou a nasledujúcim pozitívnym tehotenským testom.Embryo je hlboko zaryté do maternice a začína sa okolo neho vytvárať amniotický vak.

Zatiaľ ste nepribrala na váhe, ale treba očakávať zdravé pribratie. Budete jesť za dvoch, to ale neznamená, že musíte jesť dvakrát toľko. Znovu prízvukujeme ako v článku o prvom týždni tehotenstva dôležitosť prenatálnych vitamínov a zdravej výživy. Kyselina listová znižuje riziko defektu neurálnej trubice.

Jedna z troch žien bude mať ľahké krvácanie. Ako sme spomenuli v článku o treťom týždni tehotenstva, toto krvácanie môže byť spôsobené implantáciou vajíčka. Ľahké krvácanie môže mať mnoho ďalších príčin, preto si ho nedávajte do súvislosti s možným tehotenstvom a teda eufórii respektíve panike.

Najspoľahlivejšou metódou je tehotenský test založený na báze koncentrácie tehotenského hormónu hCG - human choriogonadotropin. Sú rôzne druhy. Ten čo si kúpite v lekárni je určený na zistenie prítomnosti hCG v moči, teda je kvalitatívny. Sú veľmi citlivé a mali by spoľahlivo ukázať prítomnosť hCG v moči už 6 až 8 dní od oplodnenia, teda už týždeň pred očakávanou menštruáciou. Močový tehotenský test môže byť potvrdený kvantitatívnym testom, čo je meranie koncentrácie hCG v krvi.3. Týždeň 5. Týždeň    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |