Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
V 15. týždni je bábätko asi 12 - 14 cm dlhé a veľké ako grapefruit.. Ak si oblečieš obtiahnuté šaty alebo plavky, bude na tebe vidieť, že si tehotná. Maternica sa dá nahmatať medzi pupkom a sponou. Zostavá ti ešte približne 23 až 27 týždňov do konca tehotenstva.

Bábätko má veľmi tenkú pokožku cez ktorú presvitajú cievy. Lanugo pokrýva celé telo. Ušká sú už po stranách hlavy. Očká sú ešte stále široko od seba. Bábätku už rastú vlásky. Do kosti sa začína ukladať kalcium (vápnik). Bábätko je veľmi živé a robí premety, ktoré však ešte nemusíš cítiť.

15 tyzdenMedzi 15. až 20. týždňom sa robí prenatálny screening na Trizomiu 21 - Downov syndrom (Mongolizmus), Trizomiu 18 - Edwardov syndrom, Trizomiu 13 - Patau syndrom, rázštepy neurálnej trubice a brušnej dutiny a iné zriedkavé genetické choroby. Robí sa pomocou tzv. quadruple (alebo triple) screen, kam patri MSAFP (Maternal Serum Alfa-FetoProtein), estriol, hCG a protein inhibin A. Vypočítava sa pomocou počítačového algoritmu založeného na maminom veku, váhe, rase a dĺžke tehotenstva.

V prípade, že je tento test pozitívny, tvoj doktor ti ponúkne amniocentézu a ďalší ultrazvuk na potvrdenie alebo vyvrátenie vrodenej vady. Tento test je možné robiť len v danom rozmedzí (15-20 týždeň), takže ak v tomto čase nenavštíviš svojho doktora, neskôr už tento test nebude možný. Mnoho žien však tento test odmieta s tvrdením, že bábätko donosia až do pôrodu, aj keby malo mať nejakú vrodenú vadu.

md

Štrnásty Týždeň Šestnásty Týždeň

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama