Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  Piata choroba
Piata choroba (Erythema infectiosum, Parvo B19) sa obyčajne vyskytuje u detí vo veku od 3 do 15 rokov. Charakteristická je červená vyrážka na tvári, ktorá vyzerá ako keby dieťa dostalo facku na obidve líca. Preto napríklad v angličtine sa táto choroba nazýva aj "Slapped Cheek Syndrom". Vyrážka sa potom rozšíri na trup, paže a nohy. Piata choroba je vírusové ochorenie, spôsobené parvovírusom B19, ktoré väčšinou odozneje bez komplikácií.

Piata choroba alebo tiež erytema infectiosum začína nízkou horúčkou, bolesťami hlavy, upchatým nosom alebo nádchou. Tieto príznaky po niekoľkých dňoch odoznejú, dieťa sa zdá byť zdravé, až kým sa o niekoľko dní neskôr neobjaví vyrážka. Jasne červená vyrážka obvykle začína na tvári. O niekoľko dní neskôr sa začne šíriť a červené škvrny (zvyčajne svetlejšie) sa objavia na trupe, rukách a nohách. Vyrážka sa neobjavuje na dlaniach a chodidlách.

Vyrážka môže trvať 1 až 3 týždne a počas tejto doby sa môže zhoršovať až nakoniec úplne vymizne.

Určité podnety ako slnečné svetlo, teplo, cvičenie alebo stres, môžu opätovne aktivovať vyrážku. Ostatné príznaky, ktoré sa niekedy vyskytujú pri ochorení zahŕňajú opuch lymfatických uzlín, červené oči, bolesť hrdla, hnačku, a neobvyklé vyrážky, ktoré vyzerajú ako pľuzgiere alebo otlaky.

V niektorých prípadoch, predovšetkým u dospelých a dospievajúcich, môže piata choroba spôsobiť opuch kĺbov alebo bolesť, často v rukách, zápästí, kolenách alebo členkoch.

Počas tehotenstva môže infekcia parvovirom B19 spôsobiť plodu vážne problémy. Ak je matka nakazená v prvej polovici tehotenstva, infekcia môže vyvolať ťažkú anémiu plodu a v niektorých prípadoch je anémia tak silná, že plod neprežije. Našťastie, približne polovica všetkých tehotných žien má vyvinutú imunitu po predchádzajúcej infekcii parvovirom pravdepodobne v detstve. Vážne problémy sa vyskytujú u menej ako 5% žien, ktoré boli infikované počas tehotenstva.

md

Ďalšie obrázky
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |