Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  Pôrod 2. fáza a epidurálka
Veľa mám uvažuje o anestézii počas pôrodu. Je dobré vedieť dopredu, či chcete epidurálnu anestéziu alebo nie. Veľa mám chce rodiť bez epidurálky, ale počas pôrodu (keď je už zväčsa neskoro) sa rozhodnú, že ju chcú.

Zavedenie epidurálky vyžaduje určitý čas. Je potrebné sterilizovať kožu a napichnúť epidurálny priestor, čo v preklade znamená injekciu a zavedenie katétra do chrbtice. Preto sa doporučuje jej zavedenie vtedy, keď je už čípok otvorený na približne 4 až 6 cm. Tak sa zabezpečí, že anestézia zaberie ešte pred pôrodom a nie až po ňom. Epidurálna anestézia znecitlivie pánvove dno a brucho, takže mama cíti len tlak kontrakcií ale žiadnu bolesť. Epidurálna anestézia predlžuje 2 fázu pôrodu ale je ideálnou anestéziou pre pôrod. V prípade potreby Cisárskeho rezu sa dá rýchlo zmeniť na spinálnu anestéziu a mama rodí bez bolesti Cisárskym pri plnom vedomí.

Druhá fáza pôrodu je samotný pôrod bábatka po úplnej dilatácii (roztiahnutí) a spotrebovaní čípku. Najčastejšie je bábatko porodené hlavičkou a to takzvane OA = occiput anterior, teda tváričkou dole. Keď je hlavička von (na perineu), je potrebné porodiť pliecko. Ak je von aj pliecko, zbytok tela sa vačšinou porodí samo.

Komplikácie pôrodu môžu byť rôzne polohy hlavičky, najčastejšie OP - occiput posterior, teda tvaričkou hore, kedy panvou prechádza o niečo väčší priemer hlavičky ako pri OA. Bábatka narodené OP môžu mať predĺženú hlavičku z pôsobenia väčších tlakov kostí malej panvy mamy. Tvar hlavičky sa vráti do normálneho stavu do niekoľkých dní. Samozrejme sú možné aj iné komplikácie, keď hlavička je umiestnená v pôrodnom kanáli bradou dopredu, alebo tvárou dopredu, respektíve je priečne. Tieto rôzne polohy môžu znemožniť normálny zostup hlavičky a tvoj pôrodník sa rozhodne pre Cisársky rez. Existujú však aj polohy nožičkami dole, zadočkom dole alebo aj taká, keď je bábatko v brušku úplne priečne. Toto však tvoj lekár zistí ešte pri pravidelných prenatálnych návštevách a mal by ťa o tom informovať. Každá z takýchto polôh je indikáciou na Cisársky rez aj keď je možné porodiť nožičkami dole. Väčšina pôrodníkov však takýto risk na seba nechce zobrať a ponúkne paciente Cisársky rez.

Pôrod 2. fáza a epiziotómia

Pôrod 1. faza Inštrumentálny Pôrod

    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |