Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  Inštrumentálny pôrod
Inštrumentálnym (asistovaným) pôrodom sa nazýva pôrod, pri ktorom je z rôznych dôvodov potrebné použiť pomôcku na uľahčenie pôrodu novorodenca. Dôvody sú vačšinou stres novorodenca, ktorý sa prejaví spomalením alebo naopak zrýchlením srdečnej frekvencie bábätka alebo vyčerpanosť mamy. Cefalopelvická disproporcia (CPD), čo je nepomer medzi veľkosťou hlavy bábätka a panvy mamy by nemala byť dôvodom na inštrumentálny pôrod. CPD vyžaduje Cisársky rez, pretože hlava bábätka je jednoducho príliš veľká na to, aby prešla menšou panvou (malá mama, veľké bábätko). Preto, ak sa pôrodnik pokúša porodiť hlavičku inštrumentálne tam kde na to nie je dostatok priestoru, môže dôjsť k traumatizácii či už rodičkinej panvy alebo novorodeneckej hlavičky.

ForcepsyNajčastejšie používané inštrumenty pri pôrode sú forcepsy a vákuove zvony. Stale popoularnejsie sa stava vakuum ale vacsinou zalezi od toho, co ma ta ktora nemocnica alebo porodnik k dispozicii. Forcepsy su kovove nastroje, ktore su nestastne nazyvane aj porodnicke klieste. Kombinacia slov babatko, porod, mama a klieste vyvolava hrozu u kazdej tehotnej zeny. Kazda si pod slovom klieste predstavi nastroj, ktory zovrie krehku hlavicku novorodenca a ublizi jej. Nie je tomu tak pokial je forceps spravne pouzity a spravne indikovany. Forcepsy maju rukovat a zaoblenu cast, ktora obkolesi hlavicku. Porodnik prstami vyvija najmensi potrebny tlak na forcepsy tak aby z nich hlavicka nevyklzla a mierne taha hlavicku ziadanym smerom. Ulohou forcepsu nie je vytiahnut babatko von ale napomahat mame pri kontrakciach. Preto sa za forcepsy taha len vtedy ked ma mama kontrakciu ak sa nejedna o vyslovene akutny stav. Niekedy staci naozaj malo a babatko je lahko porodene.

VakuumVakuovy zvon ma tvar klobucika, ktory sa prilozi na hlavicku novorodenca a odsatim vzduchu zo zvonu sa vytvori podtlak. Tento podtlak umozni dostatocne prisatie sa klobuciku k hlavicke a pomocou rukovate pripevnenej ku klobuciku je mozne tahat hlavicku este nenarodeneho babatka smerom nadol a tym zvysovat efektivnost maminej kontrakcie. Vyhodou vakua je lahsia manipulacia, nie je nutny tlak na lebecne kosti novorodenca a zvladnu ho aj menej skuseni porodnici. V pripade nespravneho pouzitia alebo nespravnej indikacie je nebezpecenstvo poskodenia premostovacich zil lebky (subgalealne krvacanie) a riziko vykrvacania babatka. Daleko menej zavazny a castejsi je takzavany cefalohematom (lokalizovane subperiostalne krvacanie), ktory sa obvykle vstreba do 24h. Vtedy vsak treba kontrolovat hladinu bilirubinu castejsie ako u ostatnych babatok z dovodu vyssieho rizika novorodeneckej zltacky.

Instrumentalny porodDovody na pouzitie instrumentov su vycerpanost mamy a neschopnost dalej tlacit, opuch krcku maternice v pripade tlacenia skor ako je cipok uplne spotrebovany alebo silne krvacanie. Dalsie dovody su cefalopelvicka disproporcia, alebo nespravna pozicia hlavicky babatka, fetalna bradykardia (srdce bije pomaly) alebo tachykardia (srdce bije rychlo), alebo decelaracia co je nedostatocna reakcia srdiecka novorodenca na stres.

md

Porod 2. faza Porod 3. faza

    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |