Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
Tak a sme úspešne v treťom a poslednom trimestri. Do konca tehotenstva zostáva už len 11 až 15 týždňov. Tento posledný trimester však bude najdlhší. Normálne tehotenstvo trvá 40 týždňov plus mínus 2 týždne, teda 38 až 42 týždňov. Už nejaký čas cítiš, že si dosť tehotná a každým dňom budeš tehotná viac a viac. Bábätko začne priberať na váhe mimoriadnou rýchlosťou. Ak je dnes jeho váha okolo 800 až 1000 gramov, v poslednom trimestri priberie cca 2.5 kg na definitívnu priemernú váhu 3.5 kilogramu. To znamená, že znásobí svoju váhu skoro dva a polkrát. A to len za 13 týždňov. Tvoje, už aj tak dosť veľké bruško, sa ešte o dosť zväčší. Dnes by malo merať asi 27 cm a na konci tehotenstva to bude 39 až 40 cm. Toto nazývame gravidometria, čo je vzdialenosť od lonovej kosti ku hornej hrane maternice v centimetroch.

Bábätko je v 27. týždni dlhé 37 až 38 cm. Keby muselo byť porodené v tomto týždni, šanca na prežitie je už 85%. Bábätko je plne vyvinuté, nemá však ešte dozreté pľúca. V prípade hroziaceho pôrodu ti lekár pichne injekciu na zastavenie kontrakcií a ak sa pôrod nebude dať odvrátiť, pichne ti tiež steroidy, ktoré by mali pomôcť pľúcam bábätka dozrieť do 48 hodín. Ďalší problém by bol neschopnosť bábätka regulovať svoju vlastnú telesnú teplotu a bolo by umiestnené v inkubátore. Z najväčšou pravdepodobnosťou by však v ďalšom živote nemalo mať žiadne problémy.

Ak si ešte nemala glukózový tolerančný test, máš na to ešte tento a možno budúci týždeň. Tento test slúži na diagnózu tehotenskej cukrovky, ktorá môže byť nebezpečná pre tvoje bábätko.
Dvadsiatyšiesty Týždeň Dvadsiatyôsmy Týždeň

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama