Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
24. týždeň je prelomový. Bábätko je oficiálne považované za prežitia schopné v prípade, že by muselo byť v tomto 24. týždni predčasne porodené. Vyžadovalo by niekoľkomesačný pobyt na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti v inkubátore, pravdepodobne by za neho musel dýchať prístroj a dostávalo by umelú výživu. Ale existuje už dobrá šanca, že by prežilo.

24 tyzdenToto samozrejme nechceme a bábätko by sa ešte nemalo chystať von najbližších 14-18 týždňov. V tomto týždni je okolo 30cm dlhé a približne 600 gramov ťažké. Aj keď sa zdá, že pekne priberá na váhe, je stále veľmi maličké a útle. Maternica sa dá nahmatať 5cm nad pupkom a gravidometria (meranie vzdialenosti hornej hranice maternice od lonovej kosti v cm) by mala byť okolo 24 cm, čo zodpovedá 24 týždňu tehotenstva.

Ako rastie bábätko, rastie aj tvoje bruško. Často sa na bruchu vytvoria strie, čo sú poruchy väzivového tkaniva v koži a tieto bohužiaľ zostávajú viditeľné aj po pôrode (postupne však vyblednú). Môžu sa vyskytnúť aj na zadku, stehnách, bokoch, dokonca aj na prsiach až u polovice tehotných žien. Nevieme presne prečo, pravdepodobne genetika hrá významnú úlohu. Veľmi záleží od toho, koľko a ako rýchlo priberieš. Preto aj keď je normálne v tehotenstve pribrať, nie je dobré pribrať nadmerne veľa a rýchlo. Žiadny z krémov ponúkaných na trhu nezabráni vzniku strií, môžu však zmenšiť ich rozsah.

24 tyzden 3D ultrazvukS priberaním váhy prichádzajú aj ďalšie problémy. Bolesť chrbta, bolesť nôh, únava. Častejšie je aj krvácanie z nosa a ďasien.

Bábätko ma úplne vytvorenú tváričku, očká sú stále zatvorené. Oči aj uši sú už na svojom mieste. Vlásky rastú a vytvárajú sa aj mihalnice. Bábätku sa zmenšuje priestor a preto pomaly ustávajú saltá, premety a skoky. Pohyby však budeš cítiť až do pôrodu, bude sa ti však zdať, že ich intenzita sa mierne zmenšuje.

Bábätko si uvedomuje zvuky okolo seba aj muziku a hlavne hlas maminky. Preto mu môžeš začať spievať a rozprávať sa s ním (s ňou).

md

Dvadsiatytretí Týždeň Dvadsiatypiaty Týždeň

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama