Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
Do pôrodu zostáva ešte asi 9 až 13 týždnov. Priemerná váha bábätka v 29. týždni je okolo 1150 gramov a meria cca 37 až 39 cm od hlavy po päty. Výška maternice je okolo 29 cm (viď gravidometria v predchádzajúcich článkoch). Celkove pribratie od začiatku tehotenstva do tohto týždna by malo byť od 8 do 12 kg.

29.tyzdenBábätko narodené v tomto týždni bude stále maličké, chudučké, s minimálnym podkožným tukom. Bude mať problém s dýchaním pre nedostatok surfaktantu v pľúcach a môže mať tiež iné komplikácie ako napríklad krvácanie do mozgu. Väčšinou však predčasne narodené bábätká v 29. týždni prežívajú bez väčších problémov a šanca na prežitie je vyššia ako 90%.

Hlavné obdobie priberania na váhe začína od tohto týždna a bude pokračovať až do pôrodu. Chlapci budú priberať viac ako dievčatká.

Tvoje telo sa začína pripravovať na pôrod. Braxton-Hicksove kontrakcie sa objavujú častejšie. Ide o falošné kontrakcie, ktoré sú prípravou maternice na pôrod. Nie sú pravidelné a nedochádza pri nich k žiadnym zmenám na čipku. V tomto týždni môžu tvoje prsia začať produkovať kolostrum a malé množstvo sa môže objaviť na bradavke. Je to veľmi lepkavá a hustá substancia, ktorá je pre bábätko prvým jedlom. Je veľmi bohatá na energiu a živiny. Bábätko má tesne po narodení veľmi malý žalúdok a kolostrum je ideálne prvé jedlo pre malé množstvo a vysoký obsah energie. Materské mlieko sa začne produkovať až niekoľko dní po pôrode. Bábätko stimuluje produkciu kolostra aj mlieka cucaním na bradavke.

29.tyzdenBábätko otvára očká a pri dobrom svetle vidí siluety objektov a dokonca aj ľudí v okolí tvojho brucha. Stále cítiš silné pohyby a malo by sa hýbať niekoľkokrát za den. Ak sa ti zdá, že bábätko sa hýbe menej, počítaj množstvo pohybov. Ľahni si v tichej miestnosti a počítaj aj najmenšie pohyby. Bábätko by sa malo pohnúť aspon 10 krát za hodinu a to by sa malo stať aspon jeden krát za den. Uvedom si, že bábätko môže spať aj niekoľko hodín, preto niekedy nepocítiš bábätko dlhú dobu. Ak však máš pocit, že sa bábätko nepohlo dlhšie ako si zvyknutá, treba isť do nemocnice.

md/vava

Dvadsiatyôsmy Týžden Tridsiaty Týžden

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama