Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  23. Týždeň
2. Trimester - 23. Týždeň (6. Mesiac). V 23. týždni bábätko váži už okolo 500 gramov. Konečne dosiahlo váhu, ktorú si už môžete predstaviť, 1/2kg je už cítiť. Je dlhé asi 28-29 cm a je to meranie od hlavy po päty. To je už veľkosť malej bábiky a bábätko sa podobá na malého človiečika.


Maternica sa dá nahmatať cca 3 cm nad pupkom. Doteraz ste pribrala asi okolo 7 až 9 kg. Občas môžete cítiť falošné kontrakcie, ktoré nazývame Braxton-Hicks kontrakcie. Nemali by byť bolestivé a tiež nemajú byť pravidelné. Tieto kontrakcie sú v podstate tréningom maternice a Vášho tela na očakávaný pôrod. Počas ďalšieho tehotenstva sa môžu zosilovať, ale opakujeme, nie sú bolestivé a neprichádzajú v pravidelných intervaloch. Ak máte kontrakcie, ktoré prichádzajú každých 7-12 minút, treba ísť do nemocnice, pretože sa môže jednať o predčasný pôrod. Braxton-Hicks kontrakcie môžete cítiť, keď si položíte ruku na bruško. Cíti ich aj bábätko, ale asi tak, ako keď Vy idete na dobrú masáž.

Bábätko ukladá stále viac tuku ale telíčko je stále červené a zvráskavené. V tomto momente sa vytvára viac kože ako tuku, preto sa zdá, že bábätko jej má nadbytok. Mala by ste cítiť pohyby v brušku, ale aj kopance a kotrmelce. Bábätko občas môže kopnúť aj do Vášho močového mechúra, čo môže spôsobiť čiastočný únik moču. Ručičkami sa dotýka vlastného tela, a hra sa aj s pupočníkom. Stále silnejšie cucá svoj palec. Zasa je to tréning na reálny život. Môže sa mu aj čkať. Budete to pociťovať ako malé pravidelné pohyby. 23 týždňové bábätko v brušku aj zíva.


Ako píšeme v predchádzajúcom článku, mozog sa vyvíja úžasnou rýchlosťou. V tomto momente je dôležité, aby malo Vaše telo dostatočné zásoby nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú pre zdravý vývin mozgu zásadne. Tieto sa nachádzajú hlavne v rybách, ale aj v rôznych doplnkoch výživy pre tehotné ženy. Takisto sa nachádzajú v niektorých kojeneckých výživách. Na túto tému pripravíme celý článok, pretože je naozaj pomocou rôznych štúdií dokázané, že pri dostatočnej zásobe týchto kyselín v maminom tele a neskôr vo výžive kojenca, sa zlepšuje zrak dieťaťa a zvyšuje sa IQ.

Ako bábätko v brušku rastie, jeho priestor so pomaly zmenšuje. To sa prejaví spomalením pohybov, ale až niekedy po 30. týždni.

V prípade extrémne predčasného pôrodu v 23. týždni už existuje šanca, že bábätko prežije, za predpokladu pôrodu vo vysoko špecializovanom centre a umiestnením bábätka do novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti. Úmrtnosť je však stále veľmi vysoká. Nedostatok tuku je dôvod neschopnosti udržovať telesnú teplotu, ak sa bábätko narodí predčasne, a preto sú tieto bábätká v inkubátoroch. Okrem neschopnosti regulovať telesnú teplotu sú však pri predčasnom pôrode ďalšie veľmi závažné komplikácie ako nezrelosť pľúc a možné krvácanie do mozgu.22. Týždeň 24. Týždeň    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |