Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  21. Týždeň
2. Trimester - 21. Týždeň (6. Mesiac). Ste v druhej polovici tehotenstva a bábätko ma plne vyvinutý krvný obeh a má už svoje vlastné červené krvinky. Placenta je skoro rovnako veľká ako bábatko a preteká ňou stále viac krvi, aby pokryla potreby vyvíjajúceho sa organizmu.


V druhej polovici tehotenstva bude bábätko rásť o moc rýchlejšie. Teraz je približne 16 až 18 cm dlhé a váži asi 300 gramov. Je dlhé ako veľký banán :-) Vaša maternica by už mala rásť nad pupok. Doteraz ste asi pribrala niečo medzi 4 až 8 kg.

Bábätko začína ukladať stále viac tuku a s tým porastie aj Vaša váha. Počas nasledujúcich 10 týždňov priberiete asi polovicu toho čo počas celého tehotenstva. Váš apetít sa zvyšuje, potrebujete asi o 500 kilokalórií viac ako mimo tehotenstva. Vyhnite sa ale mastným jedlám a tiež nejedzte príliš veľa sladkého. Výskyt cukrovky v tehotenstve je častejší kvôli zvýšenej náročnosti na kontrolu cukru pankreasom. V tomto štádiu je možné, že máte tzv. "craving" (túžite po najrôznejších chutiach - normálnych (pivo) ale aj nenormálnych - (krieda, cigaretový popol). Ak sa nedajú kontrolovať (hlavne tie nenormálne) konzultuje s Vašim lekárom.


Orgány bábätka a systémy dozrievajú. Vyvíja sa jazyk a chuťové bunky. Bábätko prehĺta amniotickú tekutinu, v čreve z nej absorbuje vodu a cukor a odpadové látky sa presúvajú do hrubého čreva, kde zostávajú až do narodenia. Bábätko by nemalo mať stolicu až do narodenia. Niekedy však má a vtedy treba dávať pozor, aby takúto tekutinu nevdýchlo ihneď po narodení.

Možno ste si všimla, že Vám opúchajú nohy, hlavne cez deň. V tehotenstve je to normálne, ale nájdite si čas na odpočinok a ľahnite si z nohami vyloženými vyššie ako brucho. To pomôže drenovaniu tekutiny v nohách nazad do krvného obehu. Ak máte však opuchy nôh aj v noci a ak sú príliš veľké, navštívte svojho lekára.20. Týždeň 22. Týždeň    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |