Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
Do normálneho termínu pôrodu zostávajú už len 3 týždne.. Môže to byť stále však ešte aj 5 týždnov, keďže normálna dĺžka tehotenstva je 38 až 42 týždňov. Keby sa však bábätko narodilo v tomto týždni, bolo by už takmer zrelé a nemalo by mať vážnejšie problémy. Bude samozrejme menšie, ako keby sa narodilo okolo 40 týždna, pretože v posledných týždnoch tehotenstva bábätko priberá až štvrť kila za 7 dní. V 35. týždni je priemerná váha bábätka okolo 2300 gramov (2.3kg) a je dlhé asi 46 cm. Výška maternice by mala byť okolo 35 cm. Do tohto týždna tehotenstva by si mala v priemere pribrať okolo 11 až 14 kg.

35.tyzdenVeľa budúcich mám má toho v 35. týždni dosť a želajú si, aby tehotenstvo už skončilo. Brucho je veľké, bábätko občas bolestivo kope, dostavujú sa kŕče a falošné kontrakcie. Zdá sa, že nie je dosť miesta ani na dýchanie. Mala by si jesť malé porcie jedál, ale o to častejšie.

V 35. týždni robíme test na Streptokoka skupiny B, čo je baktéria, ktorá osídľuje ženské vonkajšie pohlavné orgány. Táto baktéria neznamená infekciu a nespôsobuje žiadne problémy mame, môže však spôsobiť novorodenecký zápal pľúc alebo dokonca až sepsu, čo je infekcia v celom tele bábätka s možným zlyhaním orgánov (menej ako 1% u GBS pozitívnych mám). Preto, ak je tento test pozitívny (čo je približne u 40% tehotných žien), rodiacej žene sa podajú intravenózne antibiotiká, ktoré túto baktériu spoľahlivo z pôrodného kanála odstránia. Viac v článku o infekčných komplikáciách tehotenstva.

md/vava

Tridsiatyštvrtý Týžden Tridsiatyšiesty Týžden

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama