Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
Za posledné 2 týždne sa váha bábätka zdvojnásobila a teraz váži okolo 100 gramov.. Je približne 13 až 15 cm dlhé. Je veľké asi ako tvoja roztvorená ruka. Maternica sa zväčšuje smerom k pupku a jej horná hrana je približne 5 cm pod ním. To už sa prejavuje pekným zagulatením bruška. V tomto štádiu tehotenstva je normálne pribrať okolo 2.5 až 6 kg. Tehotenské šaty sú už pohodlnejšie ako obtiahnuté rifle.

Medzi 16. až 20. týždňom zaznamenáš prvé pohyby bábätka v tvojom brušku. Zo začiatku je to len také slabé šteklenie, ale postupne budú pohyby silnejšie a častejšie. Ak však ešte stále nič necítiš, netreba robiť paniku. Je normálne cítiť prvý pohyb bábätka až okolo 20. týždňa. Ak však máš pochybnosti, požiadaj tvojho lekára o vyšetrenie. Ten pravdepodobne priloží na tvoje bruško Dopplerov ultrazvuk a budeš počuť srdiečko tvojho bábätka.

Tvoje ďasná a nosná sliznica je silno prekrvená zo zvýšeného objemu krvi, ktorá prúdi tvojim telom a maternicou. Preto je relatívne časté krvácanie z nosa a ďasien v tomto štádiu tehotenstva.

V tomto týždni bábätko konečne začína vytvárať prvý tuk, ktorý je veľmi dôležitý pre udržiavanie tepla a tiež slúži ako energetický zásobník. Bude sa vytvárať až do pôrodu, ale hlavne od 34. týždňa. V 17.týždni tvorí voda 80 gramov tela bábätka a tuk iba 0.5 gramu. U bábätka v 40. týždni tehotenstva (teda ideálna dĺžka), je obsah tuku 2.4 kg z priemernej váhy 3.5 kg. V 17. týždni bábätko nie je schopné prežiť mimo maminho tela v prípade predčasného pôrodu.

Placenta stále rastie a vyvíja sa zároveň s bábätkom. V čase pôrodu bude vážiť viac ako 0.5 kg.

Medzi 15. až 20. týždňom sa robí tzv. triple alebo quadruple screening test, čo je prenatálny screening na Downov syndrom (Mongolizmus) a iné vrodené genetické vady. Viac informácií nájdeš v článku o 15.týždni tehotenstva.

md

Šestnásty Týždeň Osemnásty Týždeň

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama