Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  17. Týždeň
2. Trimester - 17. Týždeň (5. Mesiac). Za posledné 2 týždne sa váha bábätka zdvojnásobila a teraz váži okolo 100 gramov. Je približne 13 až 15 cm dlhé. Je veľké asi ako roztvorená ruka. Maternica sa zväčšuje smerom k pupku a jej horná hrana je približne 5 cm pod ním. To už sa prejavuje pekným zagulatením bruška. V tomto štádiu tehotenstva je normálne pribrať okolo 2.5 až 6 kg. Tehotenské šaty sú už pohodlnejšie ako obtiahnuté rifle.


Medzi 16. až 20. týždňom zaznamenáte prvé pohyby bábätka. Zo začiatku je to len také slabé šteklenie, ale postupne budú pohyby silnejšie a častejšie. Ak však ešte stále nič necítite, netreba robiť paniku. Je normálne cítiť prvý pohyb bábätka až okolo 20. týždňa. Ak však máte pochybnosti, požiadajte Vášho lekára o vyšetrenie. Ten pravdepodobne priloží na bruško Dopplerov ultrazvuk a Vy budete počuť srdiečko tvojho bábätka.

Ďasná a nosná sliznica je silno prekrvená zo zvýšeného objemu krvi, ktorá prúdi Vašim telom a maternicou. Preto je krvácanie z nosa a ďasien v tomto štádiu tehotenstva dosť časté.


V tomto týždni bábätko konečne začína vytvárať prvý tuk, ktorý je veľmi dôležitý pre udržiavanie tepla a tiež slúži ako energetický zásobník. Bude sa vytvárať až do pôrodu, ale hlavne od 34. týždňa. V 17. týždni tvorí voda 80 gramov tela bábätka a tuk iba 0.5 gramu. U bábätka v 40. týždni tehotenstva (teda ideálna dĺžka), je obsah tuku 2.4 kg z priemernej váhy 3.5 kg. V 17. týždni bábätko nie je schopné prežiť mimo maminho tela v prípade predčasného pôrodu.

Placenta stále rastie a vyvíja sa zároveň s bábätkom. V čase pôrodu bude vážiť viac ako 0.5 kg.

Medzi 15. až 20. týždňom sa robí tzv. triple alebo quadruple screening test, čo je prenatálny screening na Downov syndrom (Mongolizmus) a iné vrodené genetické vady. Viac informácií nájdete v článku o 15.týždni tehotenstva.16. Týždeň 18. Týždeň    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |