Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
V 16. týždni bábätko váži 60 až 80 gramov. S bábätkom rastie aj maternica a placenta a dá sa nahmatať približne v polovici medzi pupkom a lonovou kosťou. Pred 6 týždňami maternica vážila len 140 gramov, tento týždeň maternica váži už 250 gramov, čo je štvrť kila. Amniotická tekutina okolo bábätka váži okolo 200 gramov.

16 tyzdenTakže, keď si to zrátaš dokopy a pridáš zvýšené ukladanie tuku v tvojom tele a zvýšený obsah krvi a ostatných telových tekutín, niet divu, že priberáš.

Medzi 15. až 20. týždňom sa robí tzv. triple alebo quadruple screening test, čo je prenatálny screening na Downov syndrom (Mongolizmus) a iné vrodené genetické vady. Viac informácií nájdeš v článku o 15.týždni tehotenstva.

Na prsiach si možno všimneš rozšírené žily. Toto je spôsobené zvýšeným prekrvením mliečnej žľazy, ktorá sa v tomto období aktívne pripravuje na budúce kojenie.

Bábätko rýchlo rastie. Nohy aj ruky sú už perfektne vyvinuté a bábätko trénuje pohyby ostošesť. V tomto období, okolo 16. týždňa, môžeš (ale nemusíš) začať cítiť jemné šteklenie v podbrušku. A postupne stále silnejšie. Spomeň si na tohoto motýlika, keď ťa v 28. týždni zobudí poriadny kopanec do boku. Ak však pohyby bábätka ešte necítiš, nerob si starosti. Normálne je začať ich cítiť medzi 16. až 20. týždňom a u prvorodičiek niekedy aj neskôr.

16 tyzdenPrsty aj palce majú správny tvar a nechty sú plne vyvinuté. Stále však zostávajú mäkkučké. Hlava je stále dosť veľká v porovnaní s telom, ale telo v tomto období rastie rýchlejšie ako hlava a tato disproporcia sa čoskoro vyrovná.

Pohlavné orgány sú vyvinuté a ultrazvuk okolo 16. týždňa môže jasne ukázať o koho tu ide. Palička alebo čiaročka. Palička bude chlapček a čiaročka dievčatko. Väčšina pôrodníkov však počká s ultrazvukom na určenie pohlavia do 20.týždňa, kedy je väčšia šanca, že bábätko ukáže výbavu. Veľakrát však neukáže nič a potom už len treba čakať na pôrod (nekupuj ani modré, ani ružové šatičky, ale pre istou ich maj vybrané a potom len pošli manžela na nákup, kým ty budeš v pôrodnici).

Tvárička je vyvinutá a bábätko sa smeje, ale aj mračí. Jemnučké vlásky (lanugo) pokrývajú celý povrch tela, vrátane tváre. Začínajú rásť mihalnice a obočie.

V druhom trimestri by si sa mala cítiť na vrchole svojich síl. Fyzicky, mentálne aj emocionálne. Tvoje telo sa plne prispôsobilo tehotenstvu a svet by mal byť krásny.

md

Pätnásty Týždeň Sedemnásty Týždeň

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama