Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  Bábätko: 6 týždeň až 6 mesiac
Počas prvých 6 mesiacov života, bábätko prechádza veľkými zmenami. Rýchlosť rastu je najrýchlejšia v živote (aj pubertálny rastový šprint je pomalší) a tiež priberá tak ako by už nikdy nemalo. Podľa posledného doporučenia Svetovej Zdravotníckej Organizácie (WHO - World Health Organization) by mali mamy dojčiť svoje deti až do deviatich mesiacov. Samozrejme od šiesteho mesiaca sa doporučuje prikrmovanie.

Ale poďme v krátkosti popísať čo očakávať v prvých 6 mesiacoch života bábätka.

V 1. mesiaci bábätko len papá, kaká, ciká a spinká. Vyžaduje obrovskú lásku a starostlivosť. Jedine ako vie vyjadriť nevôľu je plač. Ak bábätko plače je to asi preto že je hladné alebo ma plnú plienku. Dieťatko vyžaduje veľa fyzického kontaktu s mamou. Preto kojenie nie je len záležitosť prísunu potravy ale je nesmierne dôležité pre budúci vzťah maminy a svojho dieťaťa formovaním tzv. bondingu a ten sa najlepšie buduje kontaktom pokožky bábätka s tou maminou. Teplo, ktoré bábätko cíti dáva obrovský pocit bezpečnosti a vtedy je malý človiečik veľmi spokojný. Bábätko treba brať na ruky počas prvých mesiacov. Do šiestich mesiacov sa nedá pokaziť. Po šiestom mesiaci sa však už naše dieťatko naučí, čo treba urobiť pre to aby dostalo to po čom túži.

Vyberame z Vasich fotiekV druhom mesiaci života sa bábätká začínajú smiať. Je to zatiaľ len reakcia na známy hlas, obvykle matkin. V treťom dvíhajú hlavu až do 45 stupnov, držia v ruke hračky a hrkajú s hrkálkami, začínajú sa usmievať už aj na otecka, vo štvrtom mesiaci sa niektoré vedia otočiť z chrbátika na bruško a sedieť s podporou, začínajú všetko ochutnávať vrátane nejedlých vecí, a v piatom mesiaci začínajú testovať akciu - rekaciu a majú z toho obrovskú radosť až do momentu reakcie. V tomto mesiaci začínajú rásť zúbky ale aj nemusia. Prerezávanie zúbkov môže byť sprevádzané zvýšením teploty a mrzutosťou.

Do budúcna plánujeme napísať články pre každý mesiac psychomotorického vývoja dieťaťa až do jedného roku.

md


Sestonedelie

    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |