Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  28. Týždeň
3. Trimester – 28. Týždeň (7. Mesiac). Najneskôr v 28. týždni tehotenstva by ste mala mať glukózový tolerančný test na vylúčenie tehotenskej cukrovky. Ak je Vaša krvná skupina Rh negatívna, mala by ste mať tiež krvný test na protilátky.


V 28. týždni je bábätko považované za prežitia schopné, napriek tomu pľúca stále ešte nie sú dostatočne vyvinuté. Šanca na prežitie za predpokladu intenzívnej lekárskej starostlivosti je však už vyššia ako 90%. Bábätko je cca 37 cm dlhé a váži už konečne viac ako 1kg. Bábätko je pokryté vernixom, čo je materiál vazelínovej konzistencie a je ním pokryté od hlavy po päty. Úlohou vernixu je chrániť pokožku pred maceráciou, pretože bábätko pláva celý čas až do pôrodu v plodovej vode.


Bábätko otvára a zatvára očká a stále veselo poskakuje. Periódy mimoriadnej aktivity sú striedané s dlhými periódami odpočinku a spánku. Nemala by ste byť z toho zbytočne nervózna, pretože bábätko po takých výkonoch potrebuje oddych. Bábätko je už dostatočne veľké na to, aby doktor mohol určiť jeho polohu. Poloha môže byť hlavičkou dole, zadočkom dole alebo môže byť naprieč. Normálna poloha je hlavičkou dole. Ak je bábätko v inej polohe, netreba robiť žiadnu paniku. Ešte má niekoľko týždnov na to, aby sa obrátilo hlavičkou dole, čo sa väčšinou aj stane.

Horná hrana maternice sa dá nahmatať 28cm nad sponou. Doteraz by ste mala pribrať od 7 do 12kg.

<


27. Týždeň 29. Týždeň    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |