Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
Najneskôr v 28. týždni tehotenstva by si mala mať glukózový tolerančný test na vylúčenie tehotenskej cukrovky. Ak je tvoja krvná skupina Rh negatívna, mala by si mať tiež krvný test na protilátky.

28.tyzdenV 28. týždni je bábätko považované za prežitia schopné, napriek tomu pľúca stále ešte nie sú dostatočne vyvinuté. Šanca na prežitie za predpokladu intenzívnej lekárskej starostlivosti je však už vyššia ako 90%. Bábätko je cca 37 cm dlhé a váži už konečne viac ako 1kg. Bábätko je pokryté vernixom, čo je materiál vazelínovej konzistencie a je ním pokryté od hlavy po päty. Úlohou vernixu je chrániť pokožku pred maceráciou, pretože bábätko pláva celý čas až do pôrodu v plodovej vode.

Bábätko otvára a zatvára očká a stále veselo poskakuje. Periódy mimoriadnej aktivity sú striedané dlhými periódami odpočinku a spánku. Nemala by si byť z toho zbytočne nervózna, pretože bábätko po takých výkonoch potrebuje oddych. Bábätko je už dostatočne veľké na to, aby tvoj doktor mohol určiť jeho polohu. Poloha môže byť hlavičkou dole, zadočkom dole alebo môže byť naprieč. Normálna poloha je hlavičkou dole. Ak tvoje bábätko je v inej polohe, netreba robiť žiadnu paniku. Ešte má niekoľko týždnov na to, aby sa obrátilo hlavičkou dole, čo sa väčšinou aj stane.

Horná hrana maternice sa dá nahmatať 28cm nad sponou. Doteraz by si mala pribrať od 7 do 12kg.

md/vava

Dvadsiatysiedmy Týžden Dvadsiatydeviaty Týžden

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama