Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
Si na konci tehotenstva a ak sa bábätku nebude chcieť isť von samému, tvoj pôrodník ťa indukuje - vyvolá pôrod. Obvykle to bude na konci 41. týždna, niektorí môžu čakať až do 42. týždna.

Bábätko v brušku stále rastie a čím dlhšie zostáva v maternici po ideálnom dátume pôrodu, tým väčší bude nepomer medzi hlavičkou bábätka a možnosťami tvojej panvy. Preto v prípade dlhého prenášania je možné, že hlavička bábätka nebude schopná prejsť cez relatívne úzke kostné štruktúry panvy a bude potrebný Cisársky rez. To sa však tyká prenášania až za 42. týžden.

Nie je dôvod, aby tvoj lekár dovolil, aby si prenášala tak dlho. Bábätko je pripravené na život mimo tvojho tela už od 36. týždna a preto je zbytočný risk nechať mamu tehotnú viac ako 42. týždnov. Rozhodnutie je však na tvojom lekárovi. Samozrejme, niektoré bábätká môžu byť veľké už aj v 38. týždni a ak je mama menšia, nastane rovnaká situácia (cefalopelvická disproporcia) a bude potrebný Cisársky rez.

Indukcia (vyvolanie pôrodu) môže byt prevedená niekoľkými spôsobmi:

- Umelým prerušením membrán: doktor použije malý umelý háčik, ktorým roztrhne plodové blany (nebolestivé) a odtečie amniotická tekutina. Toto samotné môže vyvolať kontrakcie a pôrod.

- Podaním oxytocínu, čo je hormón hypofýzy, ktorý vyvoláva a zosilnuje kontrakcie. Tento dostaneš v IV infúzii.

- Vložením hormonálnej tablety do oblasti čipku, ktorý spôsobí dozretie čipku a vyvolanie kontrakcií.

Samozrejme existujú aj iné metódy na vyvolanie pôrodu a je na tvojom lekárovi, ktorú použije.

Toto je posledný článok o tehotenstve na našich stránkach. Aj keď je možné, že ešte budeš tehotná budúci týžden, nič podstatné sa už nemení. Jediný rozdiel na bábätku je ten, že bude väčšie a koža môže byť po pôrode suchá a fľakatá. To preto, že bábätko stráca vernix čase okolo 40. týždna a koža je vystavená maceračnému vplyvu plodovej vody.

Dúfam, že sme naším cyklom o priebehu tehotenstva pomohli budúcim mamám pri získavaní informácii. Ak sa Vám naše články páčili sme radi. Ďalšie články budú o pôrode a bábätku.

md/vava

Štyridsiaty Týžden Pôrod Šestonedelie


TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama