Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  19. Týždeň
2. Trimester - 19. Týždeň (5. Mesiac). V 19. týždni je bábätko 15 až 16 cm dlhé a váži už skoro 200 gramov (20 dkg) a do pôrodu znásobí svoju váhu ešte 15x. Do ideálneho dátumu pôrodu ešte zostáva 21 týždňov.
Maternica je hmatateľná 1 až 2 cm pod pupkom. Od tohoto týždňa vyššie bude Váš gynekológ robiť takzvanú gravidometriu, čo je v preklade meranie výšky maternice od lonovej kosti (spony) k jej hornej hrane (fundus). Číslo v cm by malo zhruba zodpovedať týždňu tehotenstva. Teda napr. 19 cm = 19.týždeň.


Rozdiely v týchto meraniach môžu naznačovať pomalší rast bábätka alebo menej amniotickej tekutiny alebo naopak veľké bábätko alebo viac amniotickej tekutiny ako je normálne a lekár pravdepodobne objedná ďalší ultrazvuk. Viac v článku o 25. týždni tehotenstva.

Priemerne pribratie do 19.týždňa tehotenstva je okolo 6-7 kg ale len 200 gramov, z toho pripadá na bábätko. Placenta váži približne rovnako, okolo 200 gramov a amniotická tekutina okolo bábätka váži cca 300 gramov.


Prsia nabrali na váhe v priemere okolo 200 gramov a maternica vyrástla na 300 gramov. Zbytok je samozrejme tuk, ktorý sa ukladá na tele a zvýšené množstvo vody a ostatných telových tekutín.

Od 17. týždňa bábätko rastie pomalšie, takže sa tieto týždne tehotenstva dosť podobajú. Preto sa niektoré informácie v týchto článkoch opakujú aj v predchádzajúcich týždňoch tehotenstva.

V prípade, že ste ešte nemala triple alebo quadruple screen máte v tomto týždni poslednú šancu. Od 20.týždňa je citlivosť testu veľmi nízka.18. Týždeň 20. Týždeň    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |