Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  Endometritída
Jednou z popôrodných komplikácií je materská horúčka. V prvých 24 hodinách od pôrodu je zvyčajne horúčka odpoveďou matkinho organizmu na práve prekonanú záťaž. Po vaginálnom pôrode je horúčka častá a väčšinou neznamená žiadne riziko.

Ak však horúčka pretrváva aj po 24 hodinách, treba myslieť na puerperálnu endometritídu, ktorej sa niekedy hovorí aj horúčka omladnic. Endometritída je spôsobená prienikom baktérií z vaginálneho kanála do maternice a infekciou jej výsteľky. Horúčka je obyčajne nad 38 stupňov Celzia, pridáva sa bolesť brucha, triaška a zapáchajúci výtok. Môže sa obnoviť popôrodné krvácanie.

8 tyzdenVo vagíne sa nachádzajú najrôznejšie baktérie a preto je endometritída zvyčajne polymikrobiálna (mnoho rôzných druhov baktérií). Nachádzame gram pozitívne aj gram negatívne baktérie, anaerobne baktérie aj mykoplazmy.

Sexuálne prenosné choroby ako Kvapavka alebo Chlamýdia nebývajú častou príčinou popôrodnej horúčky, tieto však môžu byť zdrojom infekcie v prípade umelého prerušenia tehotenstva alebo spôsobovať endometritídu u netehotných žien.

8 tyzdenEndometritída sa najčastejšie vyskytuje po Cisárskom reze, hlavne neplánovanom. Ďalšie príčiny sú príliš dlhý pôrod, príliš dlho odtečená plodová voda, mnohonásobne vaginálne vyšetrenia a podobne.

Liečba je intravenózna širokospektrálnymi antibiotikami ako napríklad Klindamycín s Gentamycínom a má sa podávať až kým je pacientka bez horúčky aspoň 24 hodín.

Nezachytená endometritída môže prejsť až do septického šoku, preto ju netreba brať na ľahkú váhu. V prípade, že máte horúčku a bolesti brucha v prvých 6 týždňoch po pôrode je potrebné ísť na pohotovosť.

md

    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |