Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
Tak a sme v polovici. Do pôrodu zostava už len 20 týždňov. Je to však tá dlhšia polovica. Teraz si v 20. týždni a už máš bruško, zatiaľ čo prvých 10 až 15 týždňov tehotenstva si ho musela hľadať a tvoj život išiel tak, ako keby si ani nebola tehotná. To sa teraz zmení.

Čaká ťa ďalších 20 týždňov s každodenne rastúcou vydutinou a ku koncu tehotenstva už budeš rátať dni, kedy už konečne to vysnívané bábätko porodíš.

20 tyzdenOtehotnela si pred 18 týždňami a za tú dobu bábätko vyrástlo na 15 až 17 cm a váži okolo 250 gramov (1/4 kg). Maternica sa dá nahmatať v úrovni pupka alebo v jeho blízkosti. Ako sme spomenuli v predchádzajúcom článku, tvoj lekár začne merať vzdialenosť hornej hrany maternice od lonovej kosti, čomu sa hovorí gravidometria. Slúži na pravidelné sledovanie rastu plodu.

Až do konca tehotenstva bude zväčšujúca sa maternica tlačiť na okolité organy - pľúca, močový mechúr, žalúdok a obličky. Preto budeš častejšie chodiť na záchod cez deň, ale hlavne v noci, budeš dýchavičná a nebudeš vládať zjesť to, čo normálne.

Na druhej strane potrebuješ vyšší príjem kalórii ako obyčajne, preto treba jesť menšie porcie, ale o to častejšie. Bude ťa páliť záha, môžeš mať zápchu a hemoroidy sú tiež častým problémom. Kŕčové žily sú spôsobené zvýšeným tlakom v panvi. Zvýšený tlak v bruchu tiež často spôsobí vytŕčanie pupku. Je normálne ak pupok, ktorý je obvykle vtiahnutý dovnútra, vykukuje von.

20 tyzden - dievcatko :-)Strie sa môžu ukázať v tomto týždni, ďalších týždňoch alebo aj nikdy. Strie vznikajú naťahovaním kože a bohužiaľ mnohokrát zostávajú aj po tehotenstve. Preto doporučujeme len zdravé pribratie, nie nadmerné. Týmto spôsobom sa dá vzniku strií zabrániť. Tiež je potrebné používať krémy proti striam.

Koža bábätka v tomto období tehotenstva hrubne a začína vytvárať maz - vernix caseosa. Bábätko sa s vernixom narodí. Slúži na ochranu kože pred maceráciou. Bábätko predsa pláva vo vode 40 týždňov. Lanugo slúži na udržanie vernixu na koži, bez neho by bolo odplavené.

Okolo 20. týždňa by si mala mať ďalší ultrazvuk na kontrolu orgánov bábatka. Bude sa posudzovať jeho váha a tiež dĺžka čípku. V tomto čase sa bude dať takmer so 100% istotou povedať pohlavie bábätka (za predpokladu že ho ukáže).

md


Devätnásty Týždeň Dvadsiatyprvý Týždeň

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama