Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  31. Týždeň
3. Trimester – 31. Týždeň (8. Mesiac). V 31. týždni už premýšľate o pôrode veľmi často. Okolo tohto týždňa by ste mala začať chodiť na pravidelnejšie kontroly k lekárovi - asi raz za dva týždne. Pôrod je stále bližšie, zostáva už len 7 až 11 týždňov. Bábätko rastie, váži už 1500 gramov (1.5 kg) a je dlhé asi 41 cm. Toto sú samozrejme priemerné hodnoty, individuálne sa môžu váhy aj dĺžky výrazne líšiť.


Maternica by mala byť približne 31 cm nad sponou. Priemerné pribratie na váhe by malo byť od 9 do 13 kg od začiatku tehotenstva. Z toho na bábätko pripadá len 1.5 kg a ostatné je placenta, maternica, zvýšený obsah krvi, prsia, amniotická tekutina, nadbytok tuku a vody vo Vašom tele.

Chrbát musí niesť stále väčšiu záťaž a preto začína pobolievať viac ako doteraz. Pravdepodobne zažívate aj nepríjemné pálenie záhy. Je spôsobené zvýšeným tlakom v bruchu a spomaleným vyprázdňovaním žalúdka. Doporučujeme jesť menšie porcie, zato však častejšie.


V tomto týždni začína produkcia surfaktantu v pľúcach bábätka. Surfaktant je látka, ktorá zabraňuje kolabovaniu pľúcnych komôrok pri výdychu a tak zabezpečuje plynulú ventiláciu pľúc. Bez neho nie je bábätko schopné dýchať samostatne. To ale neznamená, že pľúca sú už v tomto týždni úplne dozreté. Potrebujú ešte niekoľko týždňov na plné vyvinutie. V prípade, že by sa bábätko muselo narodiť v tomto týždni, lekári Vám pravdepodobne pichnú injekciu steroidov na rýchlejšie dozretie bábätkových pľúc. Šanca na prežitie je však viac ako 95%.

Bábätko ukladá stále viac tuku a mení sa farba jeho kože z červenej na ružovú. Nechtíky sú už vyrastené až na koniec prštekov a bábätko sa môže nimi už poškrabať. Stále sú však veľmi mäkké a nemalo by si nimi ublížiť.30. Týždeň 32. Týždeň    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |