Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
Menu
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

Tehotenstvo podľa týždňov
V 31. týždni už premýšľaš o pôrode veľmi často. Okolo tohto týždNa by si mala začať chodiť na pravidelnejšie kontroly k tvojmu lekárovi - asi raz za dva týždne. Pôrod je stále bližšie, zostáva už len 7 až 11 týždNov. Bábätko rastie, váži už 1500 gramov (1.5 kg) a je dlhé asi 41 cm. Toto sú samozrejme priemerné hodnoty, individuálne sa môžu váhy aj dĺžky výrazne líšiť.

31.tyzdenMaternica by mala byť približne 31 cm nad sponou. Priemerné pribratie na váhe by malo byt od 9 do 13 kg od začiatku tehotenstva. Z toho na bábätko pripadá len 1.5 kg a ostatné je placenta, maternica, zvýšený obsah krvi, prsia, amniotická tekutina, nadbytok tuku a vody v tvojom tele.

Chrbát musí niesť stále väčšiu záťaž a preto začína pobolievať viac ako doteraz. Pravdepodobne zažívaš aj nepríjemné pálenie záhy. Je spôsobené zvýšeným tlakom v bruchu a spomaleným vyprázdnovaním žalúdka. Doporučujeme jesť menšie porcie, zato však častejšie.

V tomto týždni začína produkcia surfaktantu v pľúcach bábätka. Surfaktant je látka, ktorá zabranuje kolabovaniu pľúcnych komôrok pri výdychu a tak zabezpečuje plynulú ventiláciu pľúc. Bez neho nie je bábätko schopné dýchať samostatne. To ale neznamená, že pľúca sú už v tomto týždni úplne dozreté. Potrebujú ešte niekoľko týždnov na plné vyvinutie. V prípade, že by sa bábätko muselo narodiť v tomto týždni, lekári ti pravdepodobne pichnú injekciu steroidov na rýchlejšie dozretie bábätkových pľúc. Šanca na prežitie je však viac ako 95%.

Bábätko ukladá stále viac tuku a mení sa farba jeho kože z červenej na ružovú. Nechtíky sú už vyrastené až na koniec prštekov a bábätko sa môže nimi už poškrabať. Stále sú však veľmi mäkké a nemalo by si nimi ublížiť.

md/vava

Tridsiaty Týžden Tridsiatydruhý Týžden

TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama