Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie

  14. Týždeň
2. Trimester - 14. Týždeň (4. Mesiac). Vitajte v druhom trimestri tehotenstva. Tento bude trvať 13 týždňov, začína od 14. týždňa (4.mesiac) a potrvá až do 27. týždňa (7.mesiac) tehotenstva. Určite sa V8m zdá, že prvý trimester ubehol veľmi rýchlo. To preto, že prvé dva týždne prvého trimestra ste vôbec nebola tehotná, potom ste o svojom tehotenstve minimálne 2 - 4 týždne nevedeli a potom ste to ďalšie 2 až 4 týždne vstrebávala a vyrovnávala sa s tým. Potom V8m bolo zle a raňajky ste si väčšinou moc nevychutnala. A zrazu ste v druhom trimestri.

Ranné nevoľnosti by už mali byť minulosťou. Teraz by ste si mala začať tehotenstvo užívať. Začnete mať veľa energie a bude okolo Vás žiariť tehotenská aura. S radosťou budete oznamovať okoloidúcim, že ste nastávajúca mamička. A všetci dobrí ľudia sa budú tešiť s Vami. Začínate si naplno uvedomovať, že vo Vašom brušku rastie človiečik, že budete mama. Že ten človiečik je totálne odkázaný na Vás, na Vaše telo a Vašu starostlivosť. Za pár týždňov začne s Vami komunikovať. Pocítite šteklenie v brušku a nebudú to už len plyny. Bude to bábätko, ktoré začne dávať na známosť svoju prítomnosť.


Vaša maternica sa bude dať nahmatať stále vyššie nad sponou (lonová kosť) a stále bližšie k pupku. Jej veľkosť v cm, meraná od spony by mala približne zodpovedať týždňu tehotenstva.
Toto meranie je však ďaleko presnejšie až od 20 týždňa. S rastúcou maternicou však rastie aj tlak v malej panvy a môžu sa dostaviť prvé nepríjemnosti tehotenstva ako napríklad hemoroidy. Materské šaty začínajú byť Vaša obľúbená móda.

V 14. týždni je bábätko 10 až 12 cm dlhé a váži skoro 30 gramov. Je veľké ako zaťatá päsť (zavretá ruka). Tvárička je viac vyvinutá, formuje sa mostík nošteka, vystupuje brada, ušká vystupujú po stranách hlavy, očká sa približujú ku sebe. V tomto týždni sa u bábätka objavuje lanugo. Sú to jemné vlásky, ktoré pokrývajú kompletne celé telo fetusu, rastú v smere víru a neskôr v živote dajú koži Vášho bábätka formu na otlačky prstov. Lanugo opadne pred pôrodom.13. Týždeň 15. Týždeň  Linky
    Domov
    Galéria
    Otehotnenie
    Prvý Trimester
    Druhý Trimester
    Tretí Trimester
    Pôrod
    Bábatko
    Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | Kontakt | Reklama |